Istnieje możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach dla nauczycieli wszystkich szczebli nauczania z zakresu ogólnej wiedzy o Europejskim Funduszu Społecznym. Wszelkie informacje na stronie: http://www.efs.szkoleniaue.pl/.
Szkolenia dla nauczycieli
Szkolenie dla rodziców
Serdecznie zapraszam rodziców na szkolenie zorganizowane w ramach projektu MEN, które odbędzie się dnia 18.11.2013r o godz 16:00 w sali konferencyjnej gabinet 302. Tematem szkolenia będzie "Wspomaganie rodziny w spełnianiu funkcji wychowawczych i rozwiązywania problemów", a poprowadzi je doktor nauk humanistycznych,psycholog Renata Bibik. Rodziców zainteresowanych szkoleniem proszę o kontakt z wychowawcą klasy do dnia 14.11.2013r.
Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w szkoleniu.
Elżbieta Zarówny - pedagog szkolny
„zDolny Ślązak Gimnazjalista” - blok humanistyczny
Do etapu powiatowego XIV Dolnośląskiego Konkursu dla Gimnazjalistów „zDolny Ślązak Gimnazjalista”, blok humanistyczny, zakwalifikowali się następujący uczniowie: Barbara Jankowska kl. 3b, Julia Michalska kl. 3b, Mateusz Miętus kl. 2b, Oskar Olejnik kl. 3c, Nina Stojanowska kl. 3c, Marcin Winiarski kl. 3c. Etap powiatowy odbędzie się 19.11.2013r. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
koordynator konkursu, Dorota Pilarczyk
zDolny Ślązak Gimnazjalista z języka niemieckiego
Dnia 28.10.2013 odbył się szkolny etap VII Dolnośląskiego Konkursu dla Gimnazjalistów zDolny Ślązak Gimnazjalista z języka niemieckiego, zakwalifikowali się następujący uczniowie: Agata Horoszkiewicz kl. 2a, Barbara Jankowska kl. 3b, Gabriel Skwarcan kl. 3b, Nina Stojanowska kl. 3c, Etap powiatowy odbędzie się 21.11.2013r.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Koordynator konkursu,
Katarzyna Marczyk
Sport info
Kolejny sukces piłkarzy SMS/ZG3!!!
29 października w Świdnicy reprezentacja piłki nożnej awansowała do finału dolnośląskiego pokonując w finale strefy gimnazja sportowe ze Świdnicy, Kłodzka i Wałbrzycha. Finał odbędzie się w maju 2014 r. we Wrocławiu. Skład reprezentacji: Skaskiewicz, Rzepka, Malka, Pojasek, Taranek, Matwiejko, Świątoniewski, Mazur, Kobiela, Kozłowski, Tomaszewski.
Trenerzy: Markowski, Sota, Rak
"Czy znasz tę książkę?"
Zakończył się październikowy etap konkursu czytelniczego "Czy znasz tę książkę?".
Cytat: "Nie zadręczajcie się myślami o jutrzejszej drodze. Może ścieżki, którymi będziecie podążać, już ścielą się wam u stóp, choć jeszcze ich nie widzicie." pochodził z książki J. R. R. Tolkiena "Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia".
Pierwszy odgadł tytuł i autora Karol Coś z klasy 1c. Prawidłowej i pełnej odpowiedzi udzielili również:
1b - Olaf Olejnik,
2c - Michał Pasternak,
2d - Łukasz Kresa, Jakub Pawlik, Małgorzata Plewak,
3a - Maciej Dąbrowiecki, Aleksander Janiszewski,
3b - Norbert Pacanowski,
3c - Klaudia Mirek,
3e - Karolina Szubart.
Wszystkim gratuluję. Zapraszam do biblioteki szkolnej i udziału w listopadowej edycji konkursu - w poniedziałek 4.11. kolejna literacka zagadka.
Ewa Juziuk
"Śpiewać każdy może"
25 października w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie odbył się III Powiatowy Konkurs Piosenki Literackiej pt."Śpiewać każdy może" - piosenki Jonasza Kofty. Uczennica naszej szkoły Aleksandra Nast z kl.3b zajęła II miejsce,w kategorii GM i liceum. GRATULACJE!
opiekun: Joanna Myślicka
"Jabłko zamiast papierosa".
W związku ze zbliżającym się ŚWIATOWYM DNIEM BEZ PAPIEROSA zachęcam do udziału w powiatowym konkursie plastycznym pt. "Jabłko zamiast papierosa". Technika pracy dowolna, format: 60cmX80cm.
Termin dostarczenia plakatów: 13.11.13, Rozstrzygnięcie konkursu: 21.11.13
Jolanta Rygas
zDolny Ślązak Gimnazjalista - blok matematyczno-fizyczny
Do etapu powiatowego XIV Dolnośląskiego Konkursu dla Gimnazjalistów zDolny Ślązak Gimnazjalista, blok matematyczno-fizyczny, zakwalifikowali się następujący uczniowie:Oskar Olejnik - kl. 3c, Marcin Umiński - kl. 3c, Nina Stojanowska - kl. 3c, Jan Rudnicki - kl. 2a. Etap powiatowy odbędzie się 13.11.2013r. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Koordynator konkursu,
Monika Szczucka
zDolny Ślązak Gimnazjalista z przedmiotów przyrodniczych
23 października odbył się szkolny etap konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista z przedmiotów przyrodniczych. Wzięło w nim udział 30 uczniów , najlepsze wyniki uzyskali:
Oskar Olejnik - kl. 3c - 31 punktów
Marcin Winiarski - kl. 3c - 28 punktów
Kinga Gniedziejko - kl.3b - 27 punktów
Alicja Hołodiuk - kl. 3e - 25 punktów
GRATULUJEMY !
Etap powiatowy odbędzie się 18. 11. 2013 r.
Znicz na Wschód
W ramach akcji Znicz na Wschód Telewizja Wrocław we współpracy z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu zorganizowała zbiórkę zniczy na polskie nekropolie na Ukrainie. Nasza szkoła przystąpiła do akcji. Zebraliśmy 291 zniczy. Klasy, które wzięły udział w akcji:
- 1a - 30 zniczy
- 1b - 12 zniczy
- 1c - 2 znicze
- 1d - 22 znicze
- 1e - 16 zniczy
- 2a - 14 zniczy
- 2b - 25 zniczy
- 2c - 30 zniczy
- 2d - 1 znicz
- 2e - 13 zniczy
- 2m - 14 zniczy
- 3a - 12 zniczy
- 3b - 27 zniczy
- 3c - 20 zniczy
- 3d - 15 zniczy
- 3e - 24 znicze
- 3f - 14 zniczy
Klasy, które wzięły udział w akcji otrzymują dzień bez pytania i kartkówki. Bardzo serdecznie dziękuję powyższym klasom i wychowawcom.
Opiekun SU,
Dorota Pilarczyk
"zDolny Ślązak Gimnazjalista"
Dnia 22.10.2013 r. został przeprowadzony szkolny etap konkursu "zDolny Ślązak Gimnazjalista" - część matematyczno-fizyczna. W konkursie wzięło udział 52 uczniów naszej szkoły. Etap powiatowy odbędzie się 13.11.2013 r.
Życzę powodzenia,
koordynator konkursu,
Monika Szczucka
Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska - "Lekcja życia"
14.10.2013r po raz drugi w naszej szkole gościł Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa. Tym razem uczniowie mogli zobaczyć spektakl pt." Lekcja życia".
Był to spektakl ukazujący jak krótka i szybka droga prowadzi do narkomanii, i jak długa i wyboista jest droga powrotna. Tę krótką może przejść każdy, tej długiej i wyboistej sprostają tylko niektórzy.
Każdy młody człowiek z radia, prasy, telewizji wie, że narkotyki są złe. Co więc sprawia, że mimo to po nie sięga? Narkomania zwykle zaczyna się niewinnie. To chęć eksperymentowania, pokazania się, dyskoteka czy nowi znajomi sprawiają, że człowiek decyduje się wziąć pierwszy raz. Powinniśmy strzec młodzież przed tym pierwszym doświadczeniem, bo wziąć drugi raz jest wielokrotnie łatwiej niż pierwszy.
Spektakl został sfinansowany przez Projekt MEN „UCZNIOWIE WE WSPÓŁCZESNEJ SZKOLE – ZG3 - Szkoła przyjazna i bezpieczna dla dzieci i młodzieży”.
Szkolna wycieczka do Torunia
Wycieczka edukacyjna do Torunia zaczęła się 07.10.2013r. pod SP nr 6 w Dzierżoniowie o godzinie 6:50, na tę właśnie porę była zaplanowana zbiórka uczestników. Wyprawa miała na celu głównie przeprowadzenie z uczniami doświadczeń laboratoryjnych, a także zwiedzenie miasta Toruń. Doświadczenia przeprowadzone pierwszego dnia to: ogrzewanie manganianu(VII) potasu, działanie magnezem na roztwór kwasu solnego, zachowywanie się wskaźników w środowisku kwasowym/zasadowym/obojętnym, działanie stężonym kwasem solnym na manganian (VII) potasu i działanie kwasem siarkowym (VI) na chlorek sodu. Czas szybko nam płynął, prowadzący często żartowali. Ponadto przeprowadziliśmy kilka doświadczeń ponadprogramowo, np.: tworzenie na ręce fire ball’a. Był także czas na zwiedzanie miasta. Z miłą panią przewodnik obejrzeliśmy Krzywą Wieżę, gdzie mogliśmy sprawdzić stabilność naszego kręgosłupa moralnego, spichlerz, pozostałości murów obronnych Torunia, Dom Kopernika i całą toruńską Starówkę. Posileni piernikami, które nabyliśmy w czasie krótkiej przerwy w zwiedzaniu, udaliśmy się do planetarium na seans „Osiem planet”. Wielu z nas czuło się, jakby rzeczywiście odbywało podróż w kosmosie. Następnie ruszyliśmy na zajęcia z chemii. Co prawda zmienili się prowadzący, ale zabawa ciągle cudowna albo i lepsza. Doświadczenia przeprowadzone to: badanie wpływu tlenku azotu (IV) na roślinę zieloną, ogrzewanie mieszaniny alkoholu i atramentu, spalanie siarki nad wodnym roztworem oranżu metylowego. Ponadto, znowu ponadprogramowo: mieszanie kolorowych płomieni, podpalanie oparów alkoholu zamkniętych w bańkach i inne zabawy z ogniem. Gdy opuściliśmy planetarium, udaliśmy się do Muzeum Piernika. W gościnnych murach tego muzeum, pod okiem „mistrza”, zgłębialiśmy tajniki wyrobu prawdziwych toruńskich pierników. Nasze działania poprzedzone były ślubowaniem, w którym z dłonią na sercu obiecywaliśmy nie zdradzić nikomu tajnej receptury na owe przysmaki. Dopiero wtedy pokazano nam miseczki z przyprawami. Następnie ochotnicy wyrobili ciasto na pierniki, które będzie dojrzewało w piwnicy przez 12 tygodni. Każdy z nas otrzymał cząstkę piernikowego ciasta, z którego formował swoje ciastko. Po wyjęciu z foremki, pierniczki powędrowały do pieca, a w międzyczasie co mniej pokorni w czasie pracy odmawiali zdrowaśki, klęcząc i trzymając w uniesionych rękach wałek. Trzeci dzień naszej wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie Ciechocinka. Razem z panią przewodnik obejrzeliśmy miasto, tężnie, park, muszlę koncertową. Na pożegnanie zostaliśmy zaprowadzeni do „Kawiarenki wiedeńskiej”. Pyszne ciasta, klimatyczna muzyka i miłe ekspedientki to według nas idealna atmosfera do pochłaniania kilogramów ciasta. FOTO
Jestem pewny, że wszyscy będą mile wspominać czas spędzony w Toruniu, za rok przyszłe klasy drugie i trzecie czeka ta sama wycieczka – warto pojechać.
Oskar Olenik - uczeń klasy 3c
Integracja polsko-czeska
18.10.2013 Pani Dyrektor i grono pedagogiczne Zespołu Gimnazjów nr 3 gościli u siebie 18 nauczycieli z partnerskiej szkoły w Lanskroun. Nasi przyjaciele przybyli do Dzierżoniowa w piątek rano i cały dzień spędzili w towarzystwie zarówno nauczycieli jak i uczniów z naszego Gimnazjum. Celem spotkania była nie tylko kontynuacja wieloletniej współpracy między szkołami i umacnianie więzi między partnerami, ale przede wszystkim zapoznanie gości z Czech z zabytkami Kultury Polskiej. Stąd też zorganizowano wyjazd do Wrocławia, w którym wzięli udział odwiedzający z Lanskroun oraz delegacja nauczycieli naszej szkoły wraz z młodzieżą. Program całej wizyty wypełniony był po brzegi atrakcjami turystyczno-kulturalnymi. Aby przybliżyć gościom z Czech ważne wydarzenia z kultury i historii naszego narodu, zabraliśmy ich do Panoramy Racławickiej, w której mogli nie tylko podziwiać dziewiętnastowieczną kulturę masową i umiejętności strategiczne naszego przywódcy, ale przede wszystkim wielkie malowidło, które dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren)"przeniosło" widzów w inną rzeczywistość i inny czas. Stamtąd udaliśmy się do Muzeum Narodowego, w którym patrzyliśmy z podziwem na zbiory obejmujące malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Dolnego Śląska. Następnie przespacerowaliśmy się wspólnie po Starym Mieście oglądając urokliwe barokowe kamienice i uzgadniając dalsze działania dotyczące współpracy partnerskich szkół. Zwiedzanie miasta zakończyło się wspólnym obiadem w Dzierżoniowie, w trakcie którego nastąpiła wymiana doświadczeń, wspomnienia oraz podsumowano strategie i plany współpracy na przyszłość. Po posiłku, żwawych dyskusjach i mile spędzonych chwilach goście z Lanskroun udali się w drogę powrotną do domu. FOTO
Magdalena Strońska
XVI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI
W dniach 09 - 11 października 2013 r.odbyła się edycja regionalna XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Tegoroczne hasło festiwalu brzmiało "Nauka obywatelem Europy" . W dwunastu wykładach, które odbywały się w Zespole Gimnazjów nr 3, wzięło udział 533 uczestników ( 129 z innych szkół, 6 dorosłych indywidualnie i 398 uczniów naszego gimnazjum). Wykłady były bardzo ciekawe, różnorodne i dopasowane do odbiorców.Było to prawdziwe święto nauki, podczas którego poszerzaliśmy wiedzę z wielu dziedzin.
Wolontariuszki, które pomagały przy organizacji dni festiwalowych i którym bardzo dziękuję, to: Paulina Błaszczyk, Nikola Błaszczyk, Hania Sawicka i Justyna Kurek z klasy 3e.
Następny festiwal już za rok - zapraszam serdecznie do udziału w nim.
koordynator DFN
Violetta Bień
SPORT INFO
W dniu dzisiejszym odbył się półfinał strefy w piłce nożnej, reprezentacja naszej szkoły zajęła pierwsze miejsce i awansowała do Finału Strefy.
Wyniki:
Gim. Kłodzko - Gim. Kamieniec Ząbkowicki 4-0
Gim. Kamieniec Ząbkowicki - ZG 3 Dzierżoniów 1-14
ZG 3 Dzierżoniów - Gim. Kłodzko 10-0
Skład:
Skaskiewicz M, Żmuda F, Rzepka M, Pojasek M, Taranek M, Tomaszewski M, Bolisęga J, Szukiełowicz Ł, Matwiejko K, Kobiela W. Świątoniewski P, Kozłowski A.
Trenerzy: Sota K, Markowski R, Rak M.
FAMILIADA - DZIEŃ NAUCZYCIELA W ZG3
Dnia 14 października 2013 r. w ramach Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole została przeprowadzona FAMILIADA. Drużynę nauczycieli reprezentowali: p. Beata Dudzińska, p. Elżbieta Fiałkowska - Krzysik, p. Tomasz Nowacki, p. Marta Sawic, p. Danuta Zaręba, a uczniów: Justyna Pestka 1d, Adrian Nieśpiałowski 1d, Michał Pasternak 2c, Aleksandra Nast 3b, Weronika Wintrowicz 3b. Obie drużyny odpowiadały na 10 pytań zadawanych przez "Karola S." - Oskara Olejnika z 3c. Wspólna zabawa zakończyła się przekazaniem czeku o wartości "15.000" na rzecz naszej szkoły a uczniowie i nauczyciele podzieli się z wszystkimi kuferkami ze słodkościami. FOTO
Opiekun SU,
Dorota Pilarczyk
ODDAJ STARĄ KOMÓRKĘ
W nawiązaniu do międzynarodowej kampanii "Sprzątanie świata" należy przypomnieć, że zużyte, uszkodzone telefony komórkowe zawierają metale ciężkie takie jak ołów oraz kadm i są zagrożeniem dla naszego środowiska, szczególnie wody i gleby. Dlatego nasza szkoła dołącza się do ogólnopolskiej akcji ekologicznej, w której zebrane zużyte telefony zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu. Zapraszam Wszystkich do oddania uszkodzonego telefonu komórkowego do 13 listopada 2013 r. - do biblioteki szkolnej. Szkoły, które zbiorą największą ilość telefonów otrzymają atrakcyjne cyfrowe aparaty fotograficzne.
Zapraszam do udziału w akcji,
Opiekun SU,
Dorota Pilarczyk
Archiwum Aktualności
- Październik 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Wrzesień 2020
- Sierpień 2020
- Lipiec 2020
- Czerwiec 2020
- Kwiecień 2020
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Styczeń 2020
- Grudzień 2019
- Listopad 2019
- Październik 2019
- Wrzesień 2019
- Sierpień 2019
- Wszystkie