• Spotkanie z Markiem Jechną - przewodnikiem sudeckim

• W dniu dzisiejszym klasy 6b, 6c i 8s wzięły udział w spotkaniu z Markiem Jechną - przewodnikiem sudeckim. Prelekcja miała miejsce w MPBP w Dzierżoniowie.Zaproszony gość opowiedział młodzieży o swojej pracy, która jest niezwykle ciekawa, ale wymaga gruntownego przygotowania, ogromnej wiedzy i nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć identyfikator i odznakę przewodnicką, liczne książki i broszury o Dzierżoniowie i Górach Sowich, wszelkie mapy, profesjonalny kompas. Pan Marek zapoznał młodych ludzi z historią rozwoju turystyki na naszych terenach, opowiedział o najważniejszych zabytkach Dzierżoniowa, zachęcił do uczestnictwa w wycieczkach i uprawiania turystyki, przybliżył działalność PTTK. Odpowiedział na nurtujące młodzież pytania. Wychowawca - Dorota Pilarczyk.

• Wycieczka edukacyjna klasy 3s

• Dnia 24 września uczniowie klasy 3a i 3s wzięły udział w warsztatach warzenia sera w Zagrodzie Edukacyjnej - Pasternak w Lutomierzu. Po warsztatach i smacznym poczęstunku poszliśmy na długi jesienny spacer w celu obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie wczesną jesienią.Były to ciekawe zajęcia poza klasą i szkołą. Wychowawca - Agnieszka Zariczna.

• POMOC DLA FILIPA

• Dnia 10 i 11 września 2019 roku wśród dzieci  oraz w czasie wywiadówek szkolnych wolontariusze szkolnego koła PCK zebrali 3008 zł 25 groszy na rehabilitację i leczenie Filipa FRANKA, wnuczka naszego Pana woźnego Wojtka, który jest po operacji guza mózgu i jest leczony Górnośląskim Centrum Zdrowia w Katowicach. Pan woźny  Wojtek zawsze pomaga dzieciom w naszej szkole teraz sam potrzebował  pomocy dla swojego wnuczka i ją otrzymał. Bardzo dziękujemy wszystkim za dar serca w imieniu Filipa i pana Wojtka.

Dziękujemy wolontariuszkom za pomoc w przeprowadzeniu akcji z klasy 6c i 6a: Paulina Szczęsna, Stryjska Paulina, Piróg Nika, Szydłowska Oliwia, Jessika Kwiatek, Jasińska Karolina, Domżalska Maja, Wyglądacz Hanna, Czwojdzińska Alicja. Zebrane pieniądze zostały wpłacone na konto Filipa w Fundacji Iskierka. Opiekunem szkolnego koła PCK jest Pani Elwira Sobolewska.

• Narodowe czytanie

•

Dnia 06.09.2019r. w naszej szkole odbyła się ósma edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa,
            2. Dym” – Maria Konopnicka,
            3. Katarynka” – Bolesław Prus,
            4. Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz,
            5. Orka” – Władysław Stanisław Reymont,
            6. Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski,
            7. Sachem” – Henryk Sienkiewicz,
            8. Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

W tym roku poznawaliśmy następujące nowele:

Kl. 1 – 3 - Eliza Orzeszkowa „Dobra pani”,

Kl. 4 – 5 - Bolesław Prus „Katarynka”,

Kl. 6 – 8 - Henryk Sienkiewicz „Sachem”.

Celem akcji było propagowanie literatury narodowej, uwrażliwienie na piękno języka polskiego, popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości.

• Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

• Drugiego września o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej nr 1 odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Po uroczystym przemówieniu Pani Dyrektor wystąpili uczniowie, którzy przypomnieli historię wybuchu II wojny światowej. Uroczystość przygotowana była przez klasę 6a pod kierunkiem Pana Michała Kutarby.