W dniu 27.10.2017r. uczniowie klas: 4c, 6s i 7s uczestniczyli w zajęciach z zakresu promocji i wsparcia wolontariatu przeprowadzone przez panią Joannę Pietrzak z Centrum Aktywizacji Społecznej. Uczestnicy dowiedzieli się, jaka jest idea wolontariatu, gdzie w naszym mieście znajduje się Dzierżoniowskie Centrum Wolontariatu oraz w jaki sposób można zostać wolontariuszem. Podczas spotkania uczniowie rozmawiali również o znanych wolontariuszach i satysfakcji niesienia pomocy innym. Jeśli ktoś chciałby zaangażować się w jakieś pożyteczne działanie, pomóc potrzebującym – zapraszam do gabinetu doradcy zawodowego (407). Jolanta Rygas
Warsztaty w ramach wolontariatu
Wycieczka 1b i 1c w Góry Sowie
W dniu 26.10 klasa 1b wraz z klasa 1c uczestniczyły w pierwszej wycieczce w góry. Dzieci przypomniały zasady zachowania w lesie, obserwowały przyrodę oraz dostrzegały zmiany zachodzące jesienią. Smaczne kiełbaski przygotowane na ognisku oraz zabawy ruchowe pozwoliły zachować nam radosne wspomnienia z tego pięknego dnia. Staszkiewicz Katarzyna
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29.09.2017 obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W codziennym pośpiechu coraz mniej jest czasu na czytanie,rozmowy. Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja, internet. W efekcie dzieci i młodzież coraz gorzej znają język. Zachęcam więc wszystkich do czytania, bo ...jest to odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów ( J. Iwaszkiewicz ).
Obóz naukowy w Toruniu!
W dniach od 18.10.2017r. do 20.10.2017r. uczniowie klasy 2a i 2f, realizujący innowację pedagogiczną z zakresu biologii i chemii uczestniczyli w obozie naukowym w Toruniu. W trakcie obozu realizowali zajęcia laboratoryjne z chemii w Centrum Małej Skali. W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy uczniowie uczestniczyli w warsztatach z biologii: Sztuka fermentacji.
Trudno wyobrazić sobie Toruń bez odwiedzenia Planetarium i Muzeum Piernika. Spoglądając na przesuwające się gwiazdy i inne obiekty niebieskie, można było odnieść wrażenie, że jest się w samym centrum gwiezdnych mgławic.Wieczorem przy pięknej jesiennej pogodzie spacerowaliśmy Bulwarem Wiślanym. Treści programu zostały dobrane i dostosowane do potrzeb oraz zainteresowań uczniów, do ich rozwoju intelektualnego, psychofizycznego, a także ściśle skorelowane z poznanymi wcześniej wiadomościami. Zaplanowane cele wycieczki udało nam się całkowicie zrealizować, a do domu powróciliśmy podekscytowani nowymi doświadczeniami i pełni wrażeń. Organizatorzy obozu: Teresa Grabek i Danuta Zaręba wraz z wychowawcami Violettą Bień i Dorotą Pilarczyk.
KONKURS "Pochwal się swoim domowym zwierzątkiem"
Na początku października z okazji Światowego Dnia Zwierząt ogłoszony został konkurs fotograficzno - literacki "Pochwal się swoim domowym zwierzątkiem". Wzięło w nim udział 31 uczniów, zarówno z klas najmłodszych, jak i starszych. Każdy uczestnik prezentował zdjęcie albo rysunek swojego pupila i starał się przedstawić go w kilku ciepłych zdaniach.
Wyróżnione zostały prace:
- Emila Czajki z klasy 1s SP,
- Jagody Sowińskiej z klasy 1s SP,
- Gabrysi Jóźwiak z klasy 3b SP,
- Laury Malawskiej z klasy 4b SP,
- Marleny Budnik z klasy 2a GM,
- Natalii Piergies z klasy 3c GM.
Serdecznie gratulujemy!
Prace uczestników można oglądać na wystawie na parterze i na I piętrze.
Ewa Juziuk
Młodzieżowy Budżet Obywatelski
20.10.2017r. odbyło się głosowanie uczniów dzierżoniowskich szkół nad propozycjami MBO. W całym mieście w głosowaniu wzięły udział 1142 osoby, co daje frekwencję na poziomie 67,98 %. Projekty, które zostaną zrealizowane w 2018 r. ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego to:
- projekt nr 2 - koncert Taco Hemingwaya – 283 głosy,
- projekt nr 6 - spotkanie z youtuberem Sylwią Lipką – 220 głosów,
- projekt nr 4 - strefa relaksu – 197 głosów,
- projekt nr 1 - Hip Hop Festiwal – 161 głosów.
Wyniki głosowania naszych uczniów można zobaczyć w gablocie na parterze. Widzę, że przeszły propozycje naszych uczniów: koncert i strefa relaksu! Elwira Chamczyńska dyrektor szkoły.
Projekt DIORA
10, 12 i 20 października 2017r. w Filii Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie realizowane w ramach programu „Projekt Diora - odświeżmy wspomnienia”, w którym wzięły udział klasy: 4a, 4c SP, 6s SP, 3c GM, 3f GM. Wykład na temat Zakładów Radiowych „Diora” wygłosił pan Zdzisław Maciejewski, sekretarz koła ZKRP i BWP w Pieszycach, autor między innymi takich książek jak „Pieszyccy kombatanci”, „Z Sybiru do Pieszyc” i „Pieszyckie opowieści”. W czasie spotkania zaprezentowana została wystawa odbiorników radiowych z „Diory” oraz zabytkowych sprzętów codziennego użytku. Wystawę zorganizowano dzięki uprzejmości p. Józefa Przeorka – właściciela i założyciela Muzeum Kamionki Region Sudety oraz Izby Pamięci z Pieszyc. Największe zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziły radia lampowe produkowane po II wojnie światowej w Zakładach „Diora” oraz stuletni gramofon na korbkę, który działa, i na którym można posłuchać piosenek z płyt winylowych. Wśród zaprezentowanych przedmiotów znalazły się takie „perełki” jak: 100- letnia gofrownica (znaleziona w Górach Sowich przez p. Maciejewskiego), ponad 100-letni gramofon z tubą, siekiera z XI w., karabin strzałkowy z XVII w. oraz … kula armatnia.
Klasa 3f na DFN w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie
Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu (edycja stacjonarna) i październiku (sesje wyjazdowe w Legnicy, Zgorzelcu, Lubinie, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich oraz Bystrzycy Kłodzkiej) przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. Dnia 19.10 klasa 3f wzięła udział w wykładach organizowanych w ZSZ nr 3 w Dzierżoniowie - tematem wykładów była: GRYPA JAKO OBRAZ PRZED PANDEMIĄ oraz NOWE EPIDEMIE WIRUSOWE W ŚWIECIE ZMIENIAJĄCEGO SIĘ KLIMATU
Obóz naukowy w Toruniu
W dniach od 18.10.2017r. do 20.10.2017r. uczniowie klasy 2a i 2f, realizujący innowację pedagogiczną z zakresu biologii i chemii uczestniczyli w obozie naukowym w Toruniu. W trakcie obozu realizowali zajęcia laboratoryjne z chemii w Centrum Małej Skali. W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy uczniowie uczestniczyli w warsztatach z biologii: Sztuka fermentacji. Trudno wyobrazić sobie Toruń bez odwiedzenia Planetarium i Muzeum Piernika. Spoglądając na przesuwające się gwiazdy i inne obiekty niebieskie, można było odnieść wrażenie, że jest się w samym centrum gwiezdnych mgławic.Wieczorem przy pięknej jesiennej pogodzie spacerowaliśmy Bulwarem Wiślanym. Treści programu zostały dobrane i dostosowane do potrzeb oraz zainteresowań uczniów, do ich rozwoju intelektualnego, psychofizycznego, a także ściśle skorelowane z poznanymi wcześniej wiadomościami. Zaplanowane cele wycieczki udało nam się całkowicie zrealizować, a do domu powróciliśmy podekscytowani nowymi doświadczeniami i pełni wrażeń. Organizatorzy obozu: Teresa Grabek i Danuta Zaręba wraz z wychowawcami Violettą Bień i Dorotą Pilarczyk.
Edukacja w terenie klasy 2a
Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w wycieczce po Piławie Dolnej. Pokonaliśmy trasę 6 km ścieżką przyrodniczo-historyczną. Poznaliśmy różne ekosystemy, o których dowiadywaliśmy się z tablic oraz podziwiając przyrodę. Oglądaliśmy zabytki tj. ,,czerwony kościół’’, pałac. Dzięki pojawieniu się na trasie rodzica Agatki, zobaczyliśmy pomnik z kapsułą czasu przeniesiony z terenu kopalni w Piławie Górnej i usłyszeliśmy historię o Bitwie pod Dzierżoniowem z 1762 r. Pogoda była piękna, ale na punkcie widokowym panoramę gór i Kotlinę Dzierżoniowską przesłoniła mgła.
Klasa pierwsza "odkrywców" na wycieczce w Leśnej Szkole w Bielawie.
Dnia 19.10.2017r. klasa 1a- odkrywców miała zajęcia w Szkole Leśnej w Bielawie. Uczniowie rozróżniali dary lasu, owady.W strojach pszczelarza udały się do pasieki. Dzieci otrzymały dyplomy -odkrywcy leśnych,małych zwierząt. Pieczenie kiełbasek ,wspólny śpiew i zabawy były okazją do bliższego poznania się.
Ślubowanie klas pierwszych 2017
17.10.2017r o godzinie 16.30 na forum odbyło się pierwsze w 24 letniej historii szkoły pasowanie na ucznia. Pierwszoklasiści w obecności rodziców, dziadków, rodzeństwa, dyrekcji szkoły i nauczycieli złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1. W uroczystości uczestniczyli także p. Andrzej Bolisęga - wiceburmistrz naszego miasta i p. Marzenna Lasota-Darowska - naczelnik wydziału infrastruktury społecznej. Pierwszoklasiści otrzymali upominki ufundowane przez p. D. Kucharskiego - burmistrza Dzierżoniowa i Radę Rodziców naszej szkoły. W klasach na najmłodszych uczniów naszej szkoły czekały jeszcze niespodzianki przygotowane przez ich rodziców i wychowawców. Gratuluję Rodzicom i Wychowawcom klas organizacji tej ważnej uroczystości, a Uczniom życzę sukcesów w rozpoczynającej się karierze edukacyjnej - samych piątek i szóstek, radości w zdobywaniu nowych umiejętności! Pozdrawiam serdecznie Elwira Chamczyńska dyrektor szkoły.
Zawody sportowe w piłce nożnej
W dniach 12 i 13 października, nasza szkoła była organizatorem Igrzysk Młodzieży w Piłce Nożnej oraz Mini Piłki Nożnej na szczeblu powiatowym. Podopieczni trenera Mariusza Gronczyńskiego z klasy 3 m, którzy reprezentowali naszą szkołę w Igrzyskach Młodzieży, awansowali do kolejnej rundy rozgrywek, pokonując drużyny z Łagiewnik i Bielawy. Mniej szczęścia miała drużyna prowadzona przez trenera Pawła Sibika z klasy 6 s, która pomimo dobrej gry nie przeszła do kolejnego etapu Mini Piłki Nożnej. M. Gronczyński
Zwiedzanie zamku pieszyckiego
W sobotnie przedpołudnie uczniowie z klas: 2b, 3c i 3d zwiedzali zamek w Pieszycach. Dzięki uprzejmości właścicieli mogliśmy zobaczyć nie tylko piękne sale, ale również miejsca, które nie są jeszcze odrestaurowane. Szczególnie zachwycający był widok z wieży na panoramę Kotliny Dzierżoniowskiej. Opiekunowie kół regionalnych: Małgorzata Janczak i Agnieszka Pawlaczek
Dzień Edukacji Narodowej w naszej SP1
Dnia 13 października odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dziękujemy uczniom, tym młodszym i tym starszym za piękny występ artystyczny i życzenia dla Dyrekcji i Grona Pedagogicznego. Agnieszka Zariczna
Zajęcia kosmiczne w klasie 2a
Uczniowie klasy 2a uczestniczą w cyklicznych zajęciach z wykorzystaniem elementów metody Marii Montessori, rozwijających i poszerzających zainteresowania otaczającym światem, pogłębiających zrozumienie zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie. Już podczas pierwszych zajęć, we wrześniu, dotyczących tworzenia się Wszechświata, od momentu Wielkiego Wybuchu do czasu gdy Ziemia była gotowa, aby powstało na niej życie uczniowie mieli okazje do wielozmysłowych doznań. Były efekty świetlne, wybuchy, spływające lawiny, nieprzyjemne zapachy, itp. Wielozmysłowe poznawanie świata towarzyszyło również dzieciom, w październiku, podczas kolejnych zajęć problemowych,, Dlaczego drzewa w naszych lasach nie zamieniają się w węgiel”?. Uczniowie prześledzili, w którym momencie na Ziemi pojawiły się grzyby, jakie mamy rodzaje grzybów i jak są zbudowane?
Spotkanie z Radnymi Młodzieżowj Rady Miasta
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z Radnymi Młodzieżowj Rady Miasta.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przebiegał pod hasłem,, Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają?" Jest to akcja edukacyjna, odbywająca się w ostatni piątek września, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Egzaminy ze znajomości tabliczki mnożenia, konkursy i sprawdziany dla dzieci i dorosłych odbywały się w szkole i w mieście. Wiedzą na temat szybkiego mnożenia musieli się popisać także Burmistrz Miasta Dzierżoniowa- Dariusz Kucharski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr1- Elwira Chamczyńska i wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr1- Bożena Strzelczyk
EKSPERCI TABLICZKI MNOŻENIA WYŁONIENI PODCZAS EGZAMINU VII ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA
Klasa 4c
Hanna Prządka
Oliwia Szydłowska
Julia Zalewska
Klasa 2aGM
Daria Pańczyszak,
Piotr Ullrich,
Aida Chylińska
Klasa 2b
Kornelia Guziak
Zuzanna Jasińska
Patrycja Łopacińska
Klasa 2e
Błażej Adamczyk
Paula Ślósarz
Klasa 3aGM
Wojciech Kociński,
Karolina Lewandowska,
Józef Rudnicki,
Karolina Zawadzka,
Filip Zagórski, Łukasz Mróz,
Jakub Michalkiewicz,
Małgorzata Potok,
Dorota Próchnicka,
Dominika Banaś
Rajd Pieczonego Ziemniaka 2017
Dnia 30 września Rodzice- Uczniowie- Wychowawca klasy 1 s uczestniczyli w XIX Rajdzie Pieczonego Ziemniaka. Wszyscy wykazali się doskonałą kondycją fizyczną.Na Przełęczy Walimskiej powitano nas smaczną grochówką i pieczonymi ziemniakami.Dzieci wzięły udział w konkursie piosenki turystycznej.Dziękuję za aktywnie spędzony czas -wychowawca klasy 1 s Agnieszka Zariczna
Owocowy tydzień
W dniach od 25.09 do 29.09 trwa - Owocowy tydzień, marchewkowy dzień.W tych dniach uczniowie klas1-3 przygotowują owocowe sałatki, szaszłyki, soki i chrupią marchewki zamiast cukierków. Klasy udekorowane są pracami plastycznymi na ten temat. Podziękowania dla Rodziców za pomoc w przygotowaniu tego przedsięwzięcia. Agnieszka Zariczna
Archiwum Aktualności
- Październik 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Wrzesień 2020
- Sierpień 2020
- Lipiec 2020
- Czerwiec 2020
- Kwiecień 2020
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Styczeń 2020
- Grudzień 2019
- Listopad 2019
- Październik 2019
- Wrzesień 2019
- Sierpień 2019
- Wszystkie