• „Szkoła pamięta”

• Szkoła Podstawowa nr 1 w Dzierżoniowie włączyła się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” można m.in.:

1. uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;

2. odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię;

3. zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;

4. posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby;

5. odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki;

6. wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą;

7. zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami;

8. zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie;

9. zorganizować wycieczkę patriotyczną.

Uczniowie naszej szkoły, pod opieką 5 nauczycieli, aktywnie włączyli się w działania związane z upamiętnieniem dawnych bohaterów. Głównym celem podejmowanych zadań jest uwrażliwienie młodych ludzi na pielęgnowanie pamięci o osobach, które odeszły . W imieniu SU serdecznie dziękujemy uczniom z klas: 1a, 1b, 1s, 2a, 2b, 2c, 2s, 3a, 3b, 3s, 4a, 5b, 5c, 6b, 6c, 6s, 8s za udział w akcji charytatywnej - Znicz na Wschód. Ogółem zebrano 100 zniczy, które zostały przewiezione do Szkoły Podstawowej nr 3 w Dzierżoniowie - koordynatora akcji. Zapłoną one na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, ale również na polskich cmentarzach na Ukrainie , które tego lata remontowane były przez młodych wolontariuszy z Dolnego Śląska. Na niektórych mogiłach nikt od wyjazdu Polaków nie zapalił nigdy nawet jednej lampki.

5b na Cmentarzu parafialnym- porządkowanie grobów, pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności.

Wyjście było 30.10.19